EPOS | Sennheiser GSP 301 és GSP 370 gamer fejhallgató teszt
2021. február 23., kedd, 17:05
Sennheiser fejhallgató headset teszt gamer fejhallgató gamer headset headset teszt fejhallgató teszt Sennheiser teszt Sennheiser fejhallgató teszt Sennheiser headset teszt gamer fejhallgató teszt gamer headset teszt
Akinek eddig is szimpatikus volt a Sennheiser által képviselt minőség, és éppen gamer eszközparkjának bővítését, fejlesztését tervezi, annak érdemes egy pillantást vetnie az EPOS két termékére. Minőségben majdnem ugyanazt kapjuk, de vajon kábellel vagy anélkül járunk jobban?
Lenni vagy nem lenni: kábel
A két fejhallgató közötti legfontosabb különbség az adat- vagy jelátvitel módja. A GSP 301 kábellel, hagyományos analóg audio jellel dolgozik, míg a GSP 370 digitális formában, kábel nélkül intézi az adatforgalmat egy meglehetősen méretes USB adóvevőn keresztül. Ez önmagában el is döntheti a kérdést, ugyanis az utóbbi a PC/Mac mellett csak PS4/PS5 konzolokkal kompatibilis, így Xbox gamerként már fordulhatunk is a GSP 301 felé, amelyik hibátlanul működik a Microsoft termékeivel is.
Amennyiben számítógéphez vagy Playstation konzolhoz keresünk fülest, további információkra, tapasztalatokra van szükség a vásárlás, illetve az azt eredményező döntés előtt. Főleg, mivel a két termék ára a következő lényeges különbség, ami eldöntheti, hogy merre tovább, ugyanis a kábeles jelenleg fele annyiba kerül, mint a kábelmentes.
Kényelem és minőség
Amennyiben a pénz nem akadály, ideje közelről is megvizsgálni a jelölteket. Akinek nem kicsi a feje, és nem igazán hajlékonyak a fülcimpái, az jól tudja, hogy az ergonómia mennyire elsődleges szempont egy fejhallgatónál. Évekig eltarthat, mire az ember megtalálja a megfelelőt, ami hosszan tartó használat során sem okoz zsibbadást, fájdalmat, vagy egyéb kellemetlen érzést. Ritkán esik szó róla, de egy teljesen kopasz fejen, ahol nincs pihepuha hajpárna, a legártatlanabb kinézetű fülesek is szó szerint mély nyomot hagyhatnak, ami néha mókás streaming pillanatokat eredményezhet, de ezen kívül határozottan nemkívánatos jelenség. Valószínűleg sokan egyáltalán nem láttak még fejhallgatót a pántnál kettétörni, mert soha nem kellett annyira szélesre feszített helyzetben használniuk azt.
Örömmel jelentjük, hogy ezek a fejhallgatók még a válogatósabb fejek és fülek számára is megfelelőek, a fül körüli, illetve a fejpánton lévő párnák formája, vastagsága és anyaga kifogástalan. Igen könnyen magunkon felejthetjük a GSP 370-et akár több órára (a kábel hiányának köszönhetően), és ez önmagában mindent elmond a termék(ek) kényelmi paramétereiről.
Az szerencsére nem derült ki a pár hetes tesztidőszak során, hogy a fejpánt mennyire bírja a hosszú távú igénybevételt, és ezzel kapcsolatban vannak aggályaink, mivel bár eléggé rugalmas, érzésre mégis "nagyon műanyag". Ha úgy alakul, hogy a fejhallgatót be kell préselni egy bőröndbe egy hosszabb utazás idejére, nem árt, ha megvan a gyári dobozban lévő, szintén "nagyon műanyag" belső tok, ami nem szép, és nem praktikus, de elég merev ahhoz, hogy nagyobb nyomásnak is ellenálljon, megkímélve ezzel a fejpánt lágy, törékenynek tűnő szerkezetét.
A fejpánt párnája ugyanolyan mindkét modellnél, viszont a fülpárnák borítása eltérő. A GSP 370-en puha velúr gondoskodik a prémium érzetről, míg a GSP 301 hasonlóan puha, műbőr jellegű felülettel zárja körbe a fület. Érzésre alapvetően nincs különbség, de gyanítjuk, hogy izzadósabb helyzetekben nem mindegy, hogy törölgetés gyakrabban, vagy teljes leszerelés és tisztítás egy kicsit ritkábban. A fülesek jobb oldalán egy hangerőszabályzó tárcsa található, ami az analóg (301) modellnél két végpont között, a digitálisnál (370) végtelenül forgatható, és az utóbbi esetben közvetlenül a számítógép/konzol (szoftveres) kimeneti hangerő paraméterét szabályozza.
A bal oldalon egyiknél a kábel, másiknál egy bekapcsoló gomb, egy USB töltő aljzat és egy állapotjelző LED található, valamint itt helyezték el a felhajtható (és ezzel némítható) mikrofont is. A gomb kellemetlenül apró és minden mozdításnál az azonnali megsemmisülés érzetét kelti (ha egyáltalán sikerül kitapogatni), az USB pedig micro, és nem "C", pedig a naptár szerint már 2021-et írunk. Egy feltöltéssel akár 100 óra üzemidőt ígér a gyártó (a 370 esetében), ami nehezen ellenőrizhető, de nem kizárt, hogy valós adat. Az első és egyetlen feltöltés után hetekig használtuk gond nélkül.
Zene füleinknek
Ami a hangzást, hangélményt illeti, ezen a területen valószínűleg senkinek nem lehet oka panaszra. Elsőre hallásra bizonyossá vált, hogy Sennheiser vér folyik az EPOS ereiben, és az ember azon kapja magát, hogy felfelé görbülő szájjal próbálgatja különböző játékokkal, filmekkel, zenékkel. Minden frekvencia-tartományban kielégítő teljesítményt nyújt mindkét modell, azzal a különbséggel, hogy a GSP 301 a vezetékes jelátvitelnek köszönhetően nagyobb maximális hangerővel rendelkezik, illetve külső audio interfészbe, keverőbe, erősítőbe is dugható, további finombeállításokra (és még több hangerőre) adva lehetőséget. Nem mintha szükség lenne rá, de mivel nincs két egyforma "fül", nem hátrány, ha az ember saját igényei szerint állíthatja be a hang jellemzőit. Erre a GSP 370-nél is van lehetőség a gyári gaming szoftver által, viszont ezen a területen kicsit fejcsóválós élménybe futhatunk, ugyanis az nem kimondottan ehhez az eszközhöz lett fejlesztve, így lényegében egy nem 100 %-os funkcionalitású változatot kapunk, inaktív (szürkített) menüpontokkal díszítve. De még így is jobb szoftver, mint a Cyberpunk 2077!
A hangminőség tehát nem lehet probléma egyik modellnél sem, és bár a mikrofon is megfelel voice chat jellegű felhasználásra, nagyjából ebben ki is merülnek a képességei, ami teljesen rendben van, hiszen pont erre a célra készült. Hozza a minimumot. Ezzel kapcsolatban megemlítendő hiányosság mindkét fülesnél a "sidetone" funkció hiánya, magyarán nincs rá mód, hogy játék és chat közben a fülesben halljuk magunkat, ezzel ellenőrizve a hangerőt, és a hangminőséget. Így a vonal másik végén fülelők dolga, hogy szóljanak, ha Darth Vaderként szuszogunk a túl közel lévő mikrofonba, vagy épp ellenkezőleg, csak minden negyvenedik szótag megy át az éteren - bár nálunk egyik probléma sem merült fel, a minőség első nekifutásra ideális volt mindkét oldalon.
Rövid póráz?
Egy vezeték nélküli eszköznél a fontosabb paraméterek közé tartozik a hatótávolság, és a GSP 370 ezen a téren meglepő módon alulteljesített a teszt során. A szobán belül, nagyjából 5-6 méteres távolságig minden rendben volt, viszont 8-10 méter már határesetnek bizonyult, amennyiben egy-két tömör fa ajtó, vagy egy téglafal részlegesen takarta a direkt rálátást az adóvevőre. Ugyanebben a tesztkörnyezetben, az Xbox kontroller is nagyjából ugyanott kezdte el elveszíteni a jelet. Mások viszont egészen mást tapasztaltak ezen a téren, hallottunk olyat is, hogy 20 méterről, lakáson kívül, falakon át is hibátlan volt az adatátvitel. Nem mintha túl gyakran lenne szükség 5 méternél nagyobb távolságból használni, de ha mégis, nem árt felkészülni a csalódásra.
Esztétikum
Az utolsó különbség, ami említésre méltó, a két termék megjelenése. A GSP 301 fekete-fehér dizájnja talán valamivel fotogénebb, mint a GSP 370 visszafogott, szürke-fekete felületei, legalábbis jobban illeszkedik a manapság divatos streamer látványvilágba, de természetesen ez egy nagyon szubjektív terület.
Melyik a nyerő?
A fentiekből már kiderült, hogy az Xbox játékosoknak nem kell sok időt vesztegetniük a döntéssel, de PC/PS felhasználóként azért akad indok némi elégedetlen morgásra, hiszen ha minden lehetőséget szeretnének kihasználni, két terméket kell megvenniük egy helyett, és ez erősen marketing szagú húzás az EPOS részéről. Mindössze egy tetszés szerint csatlakoztatható audio kábel hiányzik a GSP 370-ből, hogy a termék "teljes" legyen, és úgy érezzük, a gyártó számára a felhasználó igényei voltak a legfontosabbak a tervezésnél. Az persze pozitív, hogy a kábeles megoldás fele annyiba kerül, de aki a vezeték nélküli verzió mellett dönt, annak be kell érnie egy halkabb és nehezen személyre szabható hangzással, amellett, hogy eggyel több töltögetnivaló eszköz energia-igényeit is kezelni kell. Ebből kifolyólag azt sem őrültség, ha valaki mindkettőt megveszi, hiszen akár egy komolyabb géppark is indokolhatja a több és többféle fejhallgató használatát, de vásárlói szemszögből ez semmiképpen nem nevezhető ideálisnak.